Zespół jelita drażliwego jest chorobą, która dotyka naprawdę wiele osób. Niestety, ten problem może dotknąć każdego z nas!


Choroba kobiet

Kobiety częściej chorują na zespół jelita drażliwego, tak naprawdę nie wiadomo dlaczego. Zespół jelita drażliwego ma objawy, które można pomylić z wieloma problemami trawiennymi, z tym że utrzymują się one stale. Zaparcia, biegunki, bóle brzucha. Czasami do wszystkiego dochodzą także omdlenia oraz inne kłopoty ze zdrowiem. Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wywiadzie, a także na wykonaniu podstawowych badań krwi, które pomoże wykluczyć na przykład infekcję.


Wskazówką może być także wygląd stolca. Zdrowy stolec powinien być gładki i nie pachnieć zbyt mocno, w przypadku zespołu jelita drażliwego jest on bardzo luźny lub zbija się w "bobki", zapach jest brzydki, a kolor bardzo często zielonkawy lub nawet zabarwiony krwią. Na dobrą sprawę na ten zespół składa się wiele czynników i objawy nie są zawsze takie same. Niestety, ale nawet 20% społeczeństwa cierpi na ten problem! Kogo najczęściej dotyka zespół jelita drażliwego? Osoby pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia.


zespół jelita drażliwego


Zespól jelita drażliwego - dieta jest konieczna?

Wiele osób myśli, że w przypadku zespołu jelita drażliwego jest się skazanym na dietę przez całe życie, ale tak naprawdę to nie jest polecany żaden konkretny sposób odżywiania się. Wystarczy, że zachowuje się podstawowe zasady zdrowego żywienia. To pacjent samodzielnie musi określić, co mu służy, a czego musi unikać. Zazwyczaj sporym problemem jest jedzenie pokarmów, które powodują duże wzdęcia. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego dużo mocniej odczuwają wzdęcia i każde kłucie w jelitach. Powinni więc unikać jabłek, kapusty i grochu. Nie poleca się także spożywania przetworzonych dań oraz słodyczy i napojów gazowanych.


Stres a zespół jelita drażliwego

Wielu lekarzy zaczyna mówić o tym, że zespół jelita drażliwego jest chorobą cywilizacyjną, wynikającą z niekorzystnego stylu życia. Zwiększona ilość stresu zaburza bowiem pracę jelit i powoduje, że pracują one zbyt wolno (zaparcia) lub zbyt szybko (biegunki). Chociaż nie udowodniono finalnie tego, jak stres wpływa na nasze jelita, to na pewno warto ograniczyć poziom stresu w swoim codziennym życiu. W tym celu na pewno przyda się wyciszenie, a czasami konieczna będzie zmiana miejsca pracy. Nie ma jednak tego złego, co by nie wyszło na dobre - ograniczenie stresu jet ważne, nie tylko ze względu na nasze jelita. Zbyt wysoki poziom stresu przyczynia się do innych chorób, przede wszystkim do problemów z układem krwionośnym. Zachowanie zdrowia jest bardzo ważne, więc warto jak najwcześniej zadbać o to, aby stres nie przejął kontroli nad naszym życiem.


Zespół jelita drażliwego przy odpowiednim postępowaniu nie będzie zbyt uciążliwy. Niestety, w chwili obecnej nie ma na niego skutecznego leku, który pomagałby pozbyć się problemu na zawsze, nawrót choroby może pojawić się w każdej chwili.

Zespół jelita drażliwego - podstawowe informacje Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1