Kto z nas nie zna uciążliwego, nieprzyjemnego uczucia, jakim jest zgaga? Chyba każdy spotkał się z nią przynajmniej raz w życiu. Zgaga to nic innego jak refluks jelitowo-żołądkowy powodujący dyskomfort w jamie ustnej (nieprzyjemny oddech) oraz w przełyku (pieczenie). Objawia się też poprzez odbijanie oraz podrażnienie i zaczerwienienie gardła. W zaawansowanej fazie choroby zgaga może wywołać pieczenie w okolicach mostka (często mylone z chorobami serca) i wówczas dobrze jest dla własnego komfortu skonsultować się z lekarzem. Atakuje często – jak można sobie z nią poradzić?


Zgaga i jej przyczyny

Zgaga często pojawia się u osób, które spożywają posiłki w godzinach wieczornych lub w nocy. Nie jest to ani zdrowe, ani korzystne dla naszego żołądka, dlatego jeść należy najpóźniej na kilka godzin przed snem.


Zgaga pojawia się często u kobiet spodziewających się dzieci. Niektóre cierpią na nią przez okrągłe dziewięć miesięcy, zaś część z nich refluks dotyka w końcowej fazie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ macica mocno uciska żołądek, co powoduje standardowe objawy refluksu jelitowo-żołądkowego. Gdy zgaga staje się mocno uporczywa, kobiety spodziewające się dzieci powinny zrezygnować z jedzenia słodyczy, picia kwaśnych soków lub napojów gazowanych.


zgaga


Leczenie zgagi

Jakie znamy sposoby na zgagę? Oczywiście najprostszą metodą jest zażycie odpowiedniego lekarstwa. Ale z drugiej strony czy od razu musimy przyjmować leki? Otóż nie! Można zmienić swój tryb życia i zastosować kilka prostych, sprawdzonych sposobów, aby nie odczuwać nieprzyjemnego uczucia, jakie towarzyszy refluksowi jelitowo-żołądkowemu.


Pierwszą żelazną i chyba najważniejszą zasadą jest częste spożywanie posiłków, ale w mniejszych ilościach. Nagłe zaspokojenie głodu, w postaci bardzo obfitego jedzenia, nie służy dobrze naszemu żołądkowi i niemal pewne jest, że po takim „obżarstwie” zgaga się u nas pojawi. Refluks jest również objawem jedzenia w pośpiechu oraz stresu i nerwowego trybu życia. Dlatego należy pamiętać o tym, aby niemal każdy posiłek spożywać wolno, w spokoju, dokładnie przeżuwając każdy kęs.


Aby pozbyć się zgagi, konieczna jest zmiana trybu życia, ale nie dotyczy to tylko zrezygnowania z późnego jedzenia, czy też spożywania ostatniego posiłku na dwie godziny przed snem. Osoby, które chcą za wszelką cenę pozbyć się refluksu, muszą zrezygnować ze stosowania wszelkich używek, a zwłaszcza papierosów i alkoholu. Te dwa czynniki jak żadne inne podrażniają żołądek i doprowadzają do dyskomfortu w jamie ustnej i przełyku.


Domowe sposoby na walkę ze zgagą

Doskonałym sposobem na to, aby zgaga nam nie dokuczała, jest jedzenie łagodnych potraw. Osoby cierpiące na refluks jelitowo-żołądkowy powinny koniecznie unikać ostrego, mocno przyprawionego jedzenia, a przede wszystkim dań zawierających bardzo dużą ilość tłuszczu. Większość warzyw, niektóre owoce, czy też wszelkiego rodzaju dania mączne – takie jak makarony czy pierogi – z pewnością nie powinny zaś wywoływać negatywnych reakcji naszego żołądka.


Kolejnym sposobem na pozbycie się zgagi są też zioła, a zwłaszcza domowe ziołowe herbatki. Mięta doskonale wpływa na żołądek i łagodzi objawy refluksu. W tym miejscu należy wspomnieć, aby osoby, którym zgaga dokucza, ograniczyły picie kawy i czarnej mocnej herbaty, gdyż mogą one podrażniać błonę śluzową żołądka.

Zgaga – domowe sposoby, które mogą pomóc Ocena: 4.8/5 Ilość głosów: 4