Zgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością układu pokarmowego. O zgadze mówimy wtedy, gdy odczuwamy nieprzyjemne palenie w przełyku, odbija się treściami żołądkowymi oraz czujemy kwas. Zgaga to również nieprzyjemne dolegliwości, jak ból za mostkiem i w nadbrzuszu czy kaszel nawet w nocy. Zgaga pojawia się z kilku powodów, między innymi z przejedzenia. Jest też częstą przypadłością kobiet w ciąży. 

 

Przyczyny zgagi

Istnieją różne przyczyny zgagi, ponieważ nie zawsze pojawia się z tego samego powodu. Sporadycznie pojawia się u ludzi z powodu przejedzenia. Gdy za dużo zjemy lub żywność będzie zbyt różnorodna, nasz żołądek może sobie przestać radzić i w wyniku tego pojawi się zgaga. W takiej sytuacji będzie to bezpośrednio związane z nadprodukcją kwasu żołądkowego. Jeśli zjemy za dużo, żeby poradzić sobie z trawieniem, żołądek wyprodukuje tyle kwasu, że zacznie się on wylewać i stąd zgaga.


Zgaga najczęściej jednak jest spowodowana refluksem żołądkowym. Refluks żołądkowy ma kilka przyczyn, które bezpośrednio powodują zgagę. Są to przepuklina przełyku, zaburzenia działania żołądka w procesie opróżniania z pokarmu, za mała ilość wydzielanej śliny, spożywanie alkoholu i palenie papierosów, jedzenie ostrych potraw czy podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej.

 

Zgaga – jakie są jej objawy?

Zgaga objawia się bardzo nieprzyjemnym uczuciem pieczenia w przełyku. Osoba cierpiąca na zgagę, czuje w ustach smak i niestety cofanie się treści żołądkowych. Zgaga przeszkadza w spaniu, ponieważ wywołuje nieprzyjemny kaszel. Najczęściej zgaga atakuje, gdy jesteśmy w pozycji leżącej, a pomaga jej w tym grawitacja. Zgaga objawia się często bólem w okolicach mostka oraz w nadbrzuszu. Może promieniować do ramienia, a nawet powodować ból szczęki.


zgaga powoduje bardzo męczące dolegliwości

 

Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży może pojawić się już w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że trwa przez dziewięć miesięcy nieustannie. Pojawia się z dwóch powodów: ilości wytwarzanego progesteronu, który rozluźnia zwieracz w żołądku, umożliwiając sokom żołądkowym wydostanie się do przełyku oraz zwiększonego ciśnienie w jamie brzusznej.


Zgagi w ciąży nie można leczyć, na szczęście środki dostępne bez recepty tabletki do ssania, są bezpieczne w ciąży i skutecznie pomagają.


Domowe sposoby radzenia sobie ze zgagą

Zgagę trudno jest wyleczyć i żeby to było możliwe, przede wszystkim musimy zmienić sposób odżywiania. Należy zrezygnować z tłustych, smażonych potraw na rzecz lżejszych i gotowanych. Powinniśmy unikać napojów gazowanych, kawy i przede wszystkim słodyczy. Powinniśmy również ograniczyć ilość spożywanych produktów.


Jeśli już cierpimy na zgagę, dobrze jest zadbać, by nasza poduszka była wysoka, byśmy mogli kłaść się tak, by uniemożliwić kwasom wylewanie. Można także stosować środki na obniżenie kwasowości.


Najlepsze domowe sposoby to zjedzenie kilku migdałów, wypicie szklanki mleka czy ciepłej wody z łyżeczką rozpuszczonej sody oczyszczonej. Dobrze jest zrobić sobie choć krótki spacer po każdym posiłku.

Zgaga, bardzo nieprzyjemna dolegliwość Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1