Nie każda z nas zdaje sobie sprawę, że to, co nazywamy zieloną herbatą, posiada o wiele więcej funkcji niż wyłącznie gaszenie pragnienia. W tym napoju drzemie naprawdę zaklęta moc zdrowia, młodości i zgrabnej sylwetki. Czas napisać dokładniej o często lekceważonej, zielonej herbacie.

 

Co da nam zielona herbata?

Zielona herbata jest znana już od ponad pięciu tysięcy lat. Krążą pogłoski, że odkrył ją chiński cesarz Szen Nung, kiedy miał dostać przegotowaną wodę, ale przypadkowo wpadły do niej listki zielonej herbaty, a smak naparu zachwycił władcę. Istnieje wielu smakoszy zielonej herbaty, która to posiada specyficzny, goryczkowaty smak. Ale pomijając już sam smak, posiada ona ogromnie dużo właściwości zdrowotnych.
Po pierwsze jest bogactwem antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się organizmu. Równiej obfita w witaminy takie jak A,B,C,E czy mikroelementy takie jak wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluor.
Jedną z właściwości zielonej herbaty jest to, że zmniejsza zachorowalność na raka. Działa antynowotworowo dzięki silnym przeciwutleniaczom, które chronią DNA przed działaniem substancji rakotwórczych. Ochrania również przed promieniowaniem UV, a tym samym zmniejsza możliwość poparzeń słonecznych.


zielona herbata


Zielona herbata może też chronić przed starczą demencją – bowiem polifenole, które zawiera, wiążą się z toksycznymi składnikami (nadtlenkiem wodoru i beta-amyloidem), odgrywającymi istotną rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Po wchłonięciu przez organizm polifenole rozkładają się, przeobrażając się w nieszkodliwą mieszankę związków. Dlatego też wskazane jest sięganie po zieloną herbatę w starszym wieku. Ale oczywiście profilaktykę możemy rozpocząć już teraz. ;)


Dieta + ćwiczenia fizyczne + zielona herbata

Dodatkowo picie zielonej herbaty przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co zapobiega otyłości. Oczywiście gdy źle się odżywiamy, picie tego napoju niezbyt wiele nam da, ale zachowując zasady racjonalnego odżywiania, może bardzo skutecznie przyśpieszyć przemianę materii, a tym samym pomóc nam schudnąć. Połączenie w postaci dieta + ćwiczenia fizyczne + zielona herbata jest rewelacyjne.
Zielona herbata również zapobiega paradontozie. Neutralizuje bakterie w jamie ustnej, działa odkażająco, co więcej – przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.


Ale to nie wszystko. Zielona herbata może być wspaniałym zamiennikiem dla kawy, gdyż krótko parzona posiada działanie pobudzające. W dodatku w przeciwieństwie do kawy, obniża ciśnienie krwi, a więc zapobiega powstawaniu chorób serca. Dzięki temu, że pobudza działanie pęcherza moczowego, przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. W dodatku można ją używać również zewnętrznie, czy to na cerę (odkaża, oczyszcza), czy przemywając nią oczy (doskonały sposób przy zapaleniu spojówek).
Jak widzimy, zielona herbata to prawdziwy dar natury. Może więc zamiast pogaduszek przy kawie, piwie czy czarnej herbacie, urządzić babski wieczór w towarzystwie magicznej zielonej herbaty?

Zielona herbata, czyli napój zdrowia Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1