Samotność to czas poświęcony osobie, z którą spędzasz 100% swojego życia
Może potrzebuje cię mama, tata, babcia, siostra, przyjaciółka czy chłopak. Ale sama też potrzebujesz siebie. I musisz mieć dla siebie czas. Taki, który będziesz mogła spędzić tylko i wyłącznie ze sobą, w towarzystwie własnych myśli.
„Samotność łączy tych, których zbiorowisko rozdziela”
To słowa Alberta Camusa. Coś w tym jest, że samotny lgnie do samotnego… być może dlatego, że doskonale go rozumie. Stąd bycie samotnym może być czymś, dzięki czemu pozna się drugą wartościową osobę.
„Żyjemy tak, jak śnimy – samotnie”
Trudno nie zgodzić się z tym, że Joseph Conrad miał tutaj rację. To prawda, że samotność jest wielką tajemnicą… podobnie jak sen. A wobec tych największych tajemnic zawsze pozostajemy sami. To tak samo, jak wtedy, gdy sami mamy stanąć przed obliczem śmierci. Nie należy się tego bać, ale nie zaszkodzi się przyzwyczajać, przebywając od czasu do czasu w samotności.
„Samotność jest dla umysłu tym, czym dieta dla ciała”
Tę mądrość przekazał nam Luc De Vauvenargues. Samotność ma nas oczyścić i doprowadzić nasz umysł do stanu użyteczności, a zarazem zdrowia. Człowiek przebywający na okrągło wśród ludzi, nie mający czasu dla własnych myśli mógłby zwariować. Właśnie dlatego samotność nam służy, podobnie jak dieta służy ciału. Oczywiście nie można jej też nadużywać, ale z założenia jest dobra.
„Przeznaczeniem inteligentnego człowieka jest samotność”
Tak z kolei uważał Tadeusz Konwicki. Być może dlatego, że inteligentny człowiek jest często niezrozumiany przez przeciętne społeczeństwo. Ale w końcu inteligencja nie jest zła! I może lepiej być inteligentnym samotnym niż głupcem w tłumie?
„Samotność mędrców mistrzyni”
Twierdził tak sam nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, a jego słowa są wciąż aktualne. Właśnie uczeni ludzie, profesorowie potrzebują wyjątkowo dużo samotności, aby móc wzbogacać swoją wiedzę.
„Najlepiej rozmawia się samemu ze sobą. Przynajmniej nie dochodzi do nieporozumień”
Olga Tokarczuk tym stwierdzeniem doskonale oddaje zalety przebywania samemu. Sami ze sobą zwykle się zgadzamy, więc wszelkie konflikty, zdrady, nieporozumienia nie dotyczą nas, gdy przebywamy w samotności.
„Wolny bowiem jest człowiek tylko wtedy, gdy jest samotny”
Niemiecki filozof Artur Schopenhauer dobrze wiedział, co mówi. Będąc w czyimś towarzystwie, zawsze mamy jakieś zobowiązania. Jedynie będąc samemu, możemy poczuć prawdziwą wolność, prawo wyboru i brak jakichkolwiek przymusów.
Czyli jednak samotność nie jest taka zła, jak ją malują w filmach, literaturze i jak zarysowuje nam ją życie.