Podobno związek, w którym nie ma zazdrości, nie ma szans przetrwać. Pojawia się ona wtedy, kiedy zaczynamy myśleć, że bliska nam osoba mogłaby odejść. Jeżeli bardzo nam na niej zależy, jesteśmy w stanie podjąć pewne kroki, by ją przy sobie zatrzymać. Dopóki zazdrość jest kontrolowana, nie ma powodów do obaw – ale bardzo łatwo jest zatrzeć pewną granicę, a wtedy pojawia się chorobliwa zazdrość. Jak z nią walczyć? Czy w ogóle można się od niej uwolnić? Do czego może doprowadzić?


Chorobliwa zazdrość – czym jest?

Ten rodzaj zazdrości ma podłoże psychologiczne. Zazwyczaj partner jest chorobliwe zazdrosny po niepowodzeniach związanych z poprzednią miłością. Został zdradzony, odrzucony, oszukany... I boi się kolejnej porażki. Twój partner ma problemy z pozytywną samooceną, a jego poczucie własnej wartości jest zaniżone i coraz częściej jest o ciebie zazdrosny? Istnieje duża szansa, że uczucie to przerodzi się prędzej czy później w chorobliwą zazdrość.


To normalne, że czasami pojawia się ona w związku, ale jeżeli jest to uczucie chorobliwe, to nawet gdy wasz związek jest wyjątkowo udany, może nie przetrwać tej próby. Dlaczego? Otóż ten rodzaj zazdrości może doprowadzić do pewnych przykrych zachowań. Osoba chorobliwie zazdrosna potrafi na przykład być bardzo agresywna, więc może dojść do rękoczynów. Dodatkowo chce mieć nad swoim partnerem pełną kontrolę, nie biorąc pod uwagę jego potrzeb czy praw. A wszystko przez to, że ta chorobliwa zazdrość narzuca w pewnym sensie brak zaufania i osoba zazdrosna tworzy sobie przeróżne scenariusze wydarzeń, w których nie uczestniczy.


chorobliwa zazdrość może wywoływać nieporozumienia w związku


Jak się objawia chorobliwa zazdrość?

Twój facet robi ci wyrzuty, bo wyszłaś z koleżankami na drinka? I nie chodzi mu wcale o fakt, że poszłaś z nimi, ale bez niego. Podejrzewa, iż chodziło ci wyłącznie o to, by spędzić czas w męskim towarzystwie? Poważnie przyjrzyj się waszej relacji, bo to może być chorobliwa zazdrość. Masz prawo do prywatności – nawet w związku. Jeżeli on ci na nią nie pozwala, a jednocześnie zaczyna cię kontrolować, bo nie wierzy w to, co mówisz – być może lepiej zakończyć tą relację lub zaproponować partnerowi jakąś terapię. Czytanie twoich maili, przeglądanie sms-ów, podsłuchiwanie rozmów... A może nawet cię śledzi? To poważny problem, który może przerodzić się w jeszcze większy. Każda kobieta chce, żeby jej facet był o nią zazdrosny, ale są pewne granice. Czy możesz coś zrobić dla waszego związku? Jak go ratować?


Leczenie chorobliwej zazdrości

Nie da się walczyć z chorobliwą zazdrością, jeżeli osoba dotknięta tym problemem nie zrozumie, że istnieje i sama nie wykaże chęci walki z nim. Jeżeli jednak twój partner będzie otwarty na próby ratowania związku, to ty będziesz musiała trochę się dla niego poświęcić. Chorobliwa zazdrość to przede wszystkim częste awantury – nie dopuszczaj do nich. Pokazuj swojemu mężczyźnie, jak bardzo jest dla ciebie ważny. Organizuj dla niego jakieś drobne niespodzianki, zaskocz go pozytywnie raz na jakiś czas, a wtedy on nabierze pewności, że ci na nim zależy. Musisz podnieść jego poczucie własnej wartości – to klucz do sukcesu.

Chorobliwa zazdrość - dobra czy zła? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1