Odzyskać czyjeść zaufanie nie jest łatwo. To nie żadne czary ani magiczne triki – lecz ciężka praca, w której trzeba liczyć się z porażkami. Niektórzy mówią nawet, że raz złamanego zaufania nie można nigdy odzyskać. Ja jednak wierzę w to, że jest to możliwe, ale czeka nas długa i mozolna droga, aby pokazać, że naprawdę na danej osobie nam zależy, a wydarzenie, które je zrujnowało, to był zwyczajny błąd.


Stało się

Złamać czyjeś zaufanie jest naprawdę łatwo, za to odzyskać – dużo, dużo trudniej. I nie ma na to sposobów, które w 100, czy nawet 90% przyniosą upragniony rezultat. O wiele łatwiej jest zbudować czyjeś zaufanie niż je odzyskać. Nasze powodzenie w tym zależy od kilku czynników, przede wszystkim drugiej osoby – czy potrafi szybko wybaczyć, czy wierzy w to, że jeden życiowy błąd nie dyskwalifikuje człowieka oraz przede wszystkim na ile jej samej na relacji z nami zależy. Znaczenie ma również to, czy już kiedyś w życiu spotkały ją podobne rozczarowania – wtedy wiadomo, że będzie bardziej ostrożna. Oczywiście wpływ ma też to, jak ważna była sprawa. Zaufanie złamane po zdradzie i kłamstwie z nią związanym odzyskać jest najtrudniej.


zaufanie


Zanim spróbujesz ponownie

Zanim jednak zaczniemy cały długi proces odzyskiwania tego zaufania, zastanówmy się, co nami kieruje i czy oby na pewno tego chcemy. Po pierwsze: czy na pewno w pełni zamierzamy się zmienić i obiecamy sobie, że po raz drugi już nie złamiemy tego zaufania? Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego sobie postawić, lepiej odpuścić. Po drugie: czy dana osoba zostawia nam chociaż maleńką iskrę szansy? Jeżeli całkowicie skreśliła nas z życia, lepiej dać jej czas, a nawet całkowitą wolność, gdyż przez nasze narzucanie się może nas jeszcze bardziej znienawidzić.


Nowy początek

No, to kiedy decyzja zapadła, musimy zacząć od wyeliminowania dawnych, błędnych zachowań. Jeżeli zaufanie zostało złamane przez zdradę – unikać flirtowania z płcią przeciwną i ryzykownych zachowań. Jeżeli zaufanie złamało nasze plotkarstwo, przystopowanie z ploteczkami i pilnowanie się na każdym kroku w tym, co się mówi. Nie zaszkodzi okazywać również wiele sympatii i zrozumienia dla osoby, u której chcemy odzyskać względy. To naprawdę istotne, żeby poczuła się dobrze w naszym towarzystwie. Jednocześnie okazywanie uczuć nie może być sztuczne.


Dobrym pomysłem będą drobne niespodzianki: bilety do kina, do teatru, zaproszenie na kolację, drobny upominek od serca. Co jakiś czas, bez okazji i bez zapowiedzi. Bo kto nie lubi niespodzianek? Ważne tylko, by prezenty nie były drogie, bowiem zaufania nie można kupić za żadne pieniądze, a druga osoba może się tylko poczuć zakłopotana. Im bardziej rzecz jest od serca, tym lepiej. Własny wiersz, piosenka, obraz czy przedmiot własnej roboty spiszą się idealnie. Coś, czego zrobienie wymaga czasu, zaangażowania, chęci, a niekoniecznie pieniędzy. W końcu szczera rozmowa z tą osobą, w niej przepraszanie, nazwanie swoich uczuć, prośba o czas i szczerość. Właściwie im więcej będziemy rozmawiać na głębsze tematy, tym szybciej zawiąże się na nowo więź umożliwiająca ponowne zaufanie.


W tym wszystkim najważniejsze jest jedno: nie nalegajmy i nie naciskajmy na odzyskanie tego, co straciliśmy z naszej własnej winy. Nie każdy człowiek jest gotowy zaufać na nowo. Ale jeżeli dostaniemy szansę, by naprawić swoje błędy, nie zmarnujmy jej, bo czasu nigdy nie da się cofnąć.

Jak odzyskać czyjeś stracone zaufanie? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2