Stało się! Były kwiaty, pierścionek, padnięcie na kolana przed ukochaną i to najważniejsze pytanie w życiu, na które z radością odpowiedziałaś TAK. Po pięknym czasie radości, wzruszenia i dzielenia się radosną nowiną z najbliższymi, przyszedł czas na planowanie najpiękniejszego dnia w waszym życiu: zaślubin i wesela. Na tym etapie żyjesz miłością i euforią, które jednak powoli ustępują zmartwieniu i przeliczaniu funduszy – nie zdawałaś sobie sprawy z tego, ile kosztuje organizacja ślubu i wesela, dopóki nie przyszło ci osobiście się z tym zmierzyć. Uroczystość tę można jednak zorganizować dużo niższym kosztem, niż wygląda to na pierwszy rzut oka, a zarówno para młoda, jak i goście będą bawić się wyśmienicie. 


Po pierwsze – stroje pary młodej na ślub

Nie da się ukryć, że jednym z najdroższych elementów w organizacji ślubu jest sukienka panny młodej. Jej ceny wahają się od kilkuset do nawet kilkunasty tysięcy złotych. Nic dziwnego w tym, że każda z nas chce w tym wyjątkowym dniu wyglądać i czuć się jak księżniczka, a przepiękną i bogato zdobioną sukienką spełnić niejednokrotnie marzenie z dzieciństwa. Nie ulegaj jednak presji chwili i zachwytowi nad tą jedyną, cudowną, najpiękniejszą sukienką zobaczoną w salonie, którą musisz mieć tu i teraz. Jeśli do wesela macie jeszcze dużo czasu – pomyśl o uszyciu sukni według własnego pomysłu. Zastanów się, na jakich elementach jej wyglądu zależy ci najbardziej, przejdź się po sklepach, pooglądaj katalogi i pomyśl o tym, by sukienkę uszyć u krawcowej. Całkowity koszt wyniesie z pewnością dużo mniej niż za gotowy projekt z najbardziej znanych salonów, zaś ty zyskasz dodatkowo suknię, która w stu procentach będzie taka, jak sobie zażyczysz. Alternatywną opcją jest wypożyczenie sukienki z komisu bądź odkupienie używanej.


Podobnie rzecz ma się z garniturem pana młodego. Porządny, elegancki garnitur kupicie w małym sklepie bądź na giełdzie odzieżowej – jakością niejednokrotnie nie tylko wcale nie ustępuje tym ze znanych salonów, ale czasem nawet prezentuje się lepiej. Cena takiego garnituru bywa w dodatku często nawet o kilkaset złotych niższa w stosunku do markowego – zaoszczędzone pieniądze możecie swobodnie przeznaczyć na inne elementy ślubu i wesela. Równie istotną kwestią, na jakiej można sporo zaoszczędzić, są akcesoria takie jak kwiaty, samochód i makijaż. Niestety wspomnienie o tym, że coś ma być „ślubne”, magicznie zawyża cenę – nawet dwukrotnie. Jeśli nie chcesz więc przepłacać za coś tylko dlatego, że jest przeznaczone na ślub – nie wspominaj o celu przy zamówieniu (oczywiście tam, gdzie pominięcie przeznaczenia jest możliwe). Wyjście to sprawdzi się świetnie w przypadku kwiatów, makijażu i manikiuru, a także biżuterii. Podobnie rzecz ma się z wynajmem samochodu – dużo taniej będzie poprosić o przysługę kogoś znajomego dysponującego eleganckim modelem, niż wypożyczać samochód z firmy zajmującej się obsługą ślubów.


przy odrobinie zachowu twój ślub będzie niesamowity


Jak zrobić tanie wesele?

Przyjęło się, że wesele powinno być zorganizowane „z pompą”. Jednak przede wszystkim chodzi przecież o dobrą zabawę, a dodatkowe atrakcje, takie jak sztuczne ognie, fotobudka, zapraszanie drogich zespołów muzycznych czy zamawianie kilkunastu wykwintnych dań, schodzą na drugi plan. Nie przesadzaj więc z ilością jedzenia, a zadbaj przede wszystkim o atmosferę – goście, którzy będą się dobrze bawić, nie będą myśleli przez cały czas tylko o pałaszowaniu. Zamiast 7 posiłków zamów więc na przykład 4, do tego dużo napojów i desery. Zadbaj o dobrą oprawę muzyczną – zdecyduj się na niewielki, nawet mało znany zespół, za to taki, który zagwarantuje muzykę porywającą na parkiet oraz zabawi gości w taki sposób, że uśmiechy nie będą nikomu schodzić w twarzy. Zweryfikuj także kilkukrotnie listę gości – zastanów się, czy aby na pewno musisz zapraszać dawną koleżankę z podstawówki, z którą kontakt utrzymujesz raz do roku i to przy okazji świąt, wymieniając się jedynie zdawkowymi sms-ami z życzeniami? Postaw na wąskie, jednak dobrze znane sobie grono – dobór gości ślubnych ma największy wpływ na atmosferę wesela.


Lepsze będzie kameralne wesele w miłej atmosferze, niż zapraszanie kilkudziesięciu nieznajomych sobie w większości osób, które będą się źle czuły w swoim towarzystwie. Resztę kosztów można zredukować na drobiazgach, takich jak dodatki i zaproszenia. Droższe nie zawsze znaczy lepsze, zaś istota tkwi w prostocie! Stosując się do tych kilku zasad, na ślubie i weselu możesz zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych – które możesz wydać na przykład na fascynującą podróż poślubną.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1