Czy istnieje recepta na udany związek? Tak, jest ich wiele. Szczęście bowiem niejedno ma imię, każdy może budować związek według własnych schematów. Jednak istnieją pewne uniwersalne sposoby postępowania.


Ustalcie zasady, na jakich funkcjonuje wasz związek

Najlepiej zrobić to na samym początku. Jeśli oczekujesz, by twój partner pomagał ci w obowiązkach domowych, nie ukrywaj tego przed nim. Nie chodzi o to, być wyłożyła mu to prosto z mostu na pierwszej randce. Chodzi o to, byś nie udawała przed nim kury domowej, którą nie jesteś, by go zdobyć.


Nauczcie się rozwiązywać problemy

Nieprawdą jest to, że dobry związek to taki, w którym nie ma żadnych problemów, a partnerzy nigdy się ze sobą nie kłócą. Owszem, takie związki zapewne istnieją, ale raczej są wyjątkami od reguły. Jesteście przecież dwojgiem różnych ludzi i nie musicie się we wszystkim zgadzać. Macie prawo się pokłócić.


Dla dobra waszego związku najważniejszym jest to, czy potraficie rozwiązywać problemy i konflikty. Kłócić też trzeba umieć. Przede wszystkim należy skupić się na tym, co „teraz”, a nie wywlekać wszystkie sprawy od początku związku. Słowa „bo ty zawsze...” z pewnością nie pomogą dojść do porozumienia.


Rozmawiajcie ze sobą

Kwestia rozwiązywania problemów ściśle wiąże się z umiejętnością rozmawiania ze sobą. Tego też powinniście się nauczyć, choć z pewnością nie zawsze jest to łatwe. Bez właściwej komunikacji jednakże trudno jest się porozumieć, nie tylko w przypadku konfliktu. I nieprawdą jest, że mężczyźni nie chcą czy też nie lubią rozmawiać. Wręcz przeciwnie. Tyle, że oni zwykle wolą rozmawiać o czym innym niż my.


Najważniejsze jest zatem znalezienie wspólnych tematów do rozmów. Nie musimy omawiać poważnych kwestii i prowadzić długie dyskusje na temat najnowszych trendów w sztuce. Nauczmy się rozmawiać o rzeczach prostych, codziennych, nawet tych banalnych. I pamiętajmy, by być wobec siebie szczerym. Jeśli to opanujemy, poważniejsze rozmowy nie powinny już być wielkim problemem.


Nauczcie się ustępować partnerowi

Każdy związek to sztuka kompromisów. Nie można zawsze stawiać na swoim, trzeba umieć ustępować partnerowi, nawet jeśli mamy rację. Rzecz jasna, należy też zachowywać w tym zdrowy rozsądek i nie „gubić siebie po drodze”. Obie strony muszą być skłonne do kompromisów.


udany związek


Nauczcie się żyć bez siebie

Paradoksalnie wiele szczęśliwych związków to te, w których partnerzy potrafią spędzać czas bez siebie. Fakt, że jesteście razem – nie oznacza, iż nie wolno wam prowadzić własnego życia. Macie prawo do spędzania czasu bez partnera, posiadania własnych przyjaciół, własnego hobby itd.

Macie prawo do prywatności. Prowadząc swoje życie, pamiętajcie tylko o tym, by nie oddalało was ono od siebie. W końcu chodzi o to, żeby żyć razem, a nie obok siebie. Postarajcie się zatem zachować właściwe proporcje między „ja” a „my”.


Nie przestawajcie się zdobywać

Jakże często jest tak, że gdy już zdobędziemy partnera, przestajemy go adorować i starać się o jego względy, czasem niemal od razu, czasem po paru latach bycia ze sobą. Podświadomie wydaje nam się, że nie musimy już tego robić – bo po co? I popełniamy wielki błąd.

Nieważne, ile czasu jesteście ze sobą – nigdy nie należy przestawać adorować partnera. W ten sposób bowiem dajemy mu do zrozumienia, że nadal go kochamy, że jest dla nas najważniejszy. Nie chodzi tu o wielkie przejawy uczucia czy obdarowywanie drogimi prezentami. Najważniejsze są drobne gesty, wsparte tak prostymi słowami jak „kocham cię”.


Unikajcie nudy i rutyny

Nuda i rutyna – niejeden związek już zniszczyły. Codziennie to samo: rano do pracy, po pracy obiad, później wieczór przed telewizorem, a w weekend wizyta w najbliższym centrum handlowym! Prędzej czy później każdy może mieć tego dość. Warto dbać o to, by wspólne życie nie było monotonne.

Jak stworzyć udany związek? Nasze rady! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1