Jeśli uroczystość weselna ma zostać zapamiętana jako wydarzenie wyjątkowe, konieczne jest dopracowanie jej w najdrobniejszych szczegółach. W tym kontekście wybór lokalu na wesele wydaje się mieć szczególnie duże znaczenie, zwłaszcza że bardzo często ma on decydujący wpływ nie tylko na sam przebieg zabawy, ale i na samopoczucie gości.


Lokal na wesele – najważniejsze pytania

Oglądanie lokali weselnych jest zdecydowanie bardziej efektywne, gdy wiemy, czego tak naprawdę szukamy. Jeszcze przed analizą dostępnych ofert powinnyśmy więc poszukać odpowiedzi na kilka pytań.


1. Z jakim kosztem chcemy się liczyć?

Wynajem lokalu kosztuje i to często niemało. Nie można o tym zapominać, jeszcze przed analizą dostępnych ofert warto więc określić nasz weselny budżet. Relatywnie najtańszy jest wynajem sali restauracyjnej, z największym wydatkiem wiąże się zaś organizacja wesela w pałacu lub w szlacheckim dworku.


2. Czy planujemy kolację weselną, czy też imprezę do białego rana?

W pierwszym przypadku wystarczy sala, w której można będzie swobodnie rozlokować gości. W drugim konieczne będzie zadbanie o dość rozległy parkiet i to nawet wówczas, gdy my sami nie przepadamy za tańcami. Oczywiście, nie jest to obowiązek, istnieje jednak ryzyko, że goście, którym nie zapewnimy przestrzeni do tańca, mogą być znudzeni trwającą imprezą.


3. Czy goście mają zapewniony nocleg?

Jeśli planujemy niewielkie wesele, często nie musimy martwić się o zorganizowanie gościom miejsc noclegowych. Jeśli jednak planujemy większą imprezę, musimy liczyć się z tym, że będzie to jeden z naszych obowiązków. Warto mieć to na uwadze już wtedy, gdy wynajmujemy lokal na wesele, bardzo często okazuje się bowiem, że możemy liczyć na spore upusty celowe, jeśli zdecydujemy się nie tylko na wynajem sali, ale również kilku lub kilkunastu pokoi.


dobry lokal na wesele to podstawa


Wesele – gdzie szukać inspiracji na lokal?

Gdy wiemy już, jakie są nasze oczekiwania, możemy przystąpić do poszukiwania lokali, o których wiadomo, że będą w stanie je spełnić. Nie można więc uciec przed pytaniem o to, gdzie szukać inspiracji.


1. Prasa branżowa i lokalna

Jeśli nie mamy czasu na poszukiwanie idealnego lokalu, warto przeanalizować oferty tych, które szukają nas. Ich ogłoszenia pojawiają się w periodykach dotyczących ślubu i wesela, a także w prasie lokalnej.


2. Rekomendacja znajomych

Czasem najlepszymi są najprostsze rozwiązania, dobrym pomysłem jest więc przypomnienie sobie, gdzie w ostatnim czasie wesela organizowali nasi znajomi. Oczywiście, warto porozmawiać z nimi na temat jakości współpracy z szefem lokalu, często bowiem wesele udaje się znakomicie, kosztuje jednak tak wiele nerwów, że z pewnością nie chcielibyśmy dzielić takiego doświadczenia.


3. Fora internetowe o tematyce ślubnej

Fora to prawdziwa skarbnica wiedzy o lokalach na wesele, warto przy tym nadmienić, że można znaleźć na nich zarówno informacje pozytywne, jak i historie mrożące krew w żyłach. Ponieważ jednak mamy do czynienia z miejscami dość specyficznymi, tak do jednej, jak i drugiej grupy informacji warto podchodzić z pewną ostrożnością, traktując je przede wszystkim jako wskazówki.


O co pytać przed podpisaniem umowy

Jeśli wiemy, na co zwracać uwagę, znalezienie interesującego lokalu na wesele przestaje być zadaniem skomplikowanym. Nawet wtedy jednak nie należy spieszyć się z podpisywaniem umowy, wycofanie się z niej nie jest bowiem zadaniem prostym. Oględziny lokalu nie dadzą nam przecież odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, a pewne kwestie muszą zostać wyjaśnione. O co zatem pytać przed podpisaniem umowy?


1. Czy nasze wesele będzie jedynym organizowanym w tym czasie w lokalu, czy też musimy liczyć się również z inną uroczystością trwającą na przykład w sąsiednim pomieszczeniu?
2. Czy lokal oferuje catering, a jeśli tak – jaki jest wymiar usług tego rodzaju?
3. Czy właściciel lokalu jest w stanie zagwarantować nam odpowiednią liczbę miejsc parkingowych?
4. Czy całość kwoty za wynajem musi być uiszczona przed weselem, czy też możliwe jest rozłożenie spłaty na raty?
5. Czy przed uroczystością na salę może dostać się florystka lub dekoratorka w celu jej przystrojenia, czy jest to obowiązek spoczywający na barkach pracowników lokalu?
6. Czy sala na wesele jest klimatyzowana?

Jak wybrać lokal na przyjęcie weselne? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(2)
  • ~Kamila
   15 listopad 2017

   Lokal na wesele warto wybrać sprawdzony, który ma dobre opinie.
   Tym właśnie sposobem wybrałam Restaurację Tequila Rumia.

   • ~Basia
    17 wrzesień 2019

    My wybraliśmy Biały Dom w Paniówkach, też się trochę sugerowaliśmy opiniami znajomych, ale też sami wcześniej byliśmy w tym lokalu jako goście weselni, więc znaliśmy i salę i kuchnię. Moim zdaniem to też dobra sprawa, poznać wcześniej taki lokal i wiedzieć, czego się spodziewać :)