Czujesz się niedoceniona? Jeżeli czytając tytuł artykułu, pomyślałaś sobie: „to o mnie” – nie jesteś sama. Z kolei jeżeli problem nie dotyczy ciebie, to: a) albo nie masz chłopaka, b) albo jesteś na początku związku i zauroczenie mydli ci oczy, c) albo trafiłaś na naprawdę dobrego mężczyznę. Załóżmy jednak, że nie wybrałaś odpowiedzi „c” i chcesz dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej. Czy powinnaś natychmiast pozbyć się niedoceniającego cię chłopaka, czy może można go zmienić? Nie znajdziesz tutaj gotowej rady. Jednak powiemy, skąd bierze się w nas poczucie bycia niedocenianą. I dlaczego mężczyźni pozwalają na to, byśmy tak się czuły. 


Początki związku

To czas, kiedy wszystko wydaje się idealne. Nic dziwnego, skoro dwoje ludzi jest sobą wzajemnie zafascynowanych i nie szczędzą sobie komplementów. Czujesz się piękna i wyjątkowa, bo chłopak twoich marzeń wybrał właśnie ciebie. Ten okres podwyższonego poczucia własnej wartości i optymistycznego postrzegania świata może trwać tydzień, miesiąc, rok, a nawet kilka lat. Niemniej jednak nigdy nie trwa całe życie. Oczywiście fakt, że zauroczenie się skończy, nie znaczy, że wraz z nim skończyć się musi związek. Jednak kiedy zdejmiesz różowe okulary, zaczniesz zauważać w swoim partnerze wady. I tak samo w drugą stronę… Wtedy możesz poczuć rozgoryczenie, że nie jest już jak dawniej, nie dostajesz sms-ów z wyznaniami miłosnymi i nie pamiętasz, kiedy ostatni raz ukochany powiedział ci jakiś komplement. Czy to normalne? Tak i nie… Całkiem naturalne jest, że pierwsze zauroczenie mija, a wady partnera stają się bardziej widoczne i rażące. Jednak zdecydowanie nie powinnaś czuć się w związku z tym gorsza czy niedoceniona, a nawet popadać w depresję z powodu zbytniej krytyki ze strony partnera.


niedoceniona


Początek końca

Jeżeli od jakiegoś czasu zauważyłaś, że partner cię lekceważy, unika bądź nawet stał się wobec ciebie zbyt krytyczny (uwagi typu: „powinnaś schudnąć”, „jesteś strasznie głupia” są na porządku dziennym), porozmawiaj z nim szczerze o tym, jak wyobraża sobie ten związek. Być może wcale go sobie nie wyobraża, ale boi się sam ci o tym powiedzieć, a niemiłym zachowaniem wobec ciebie chce w miarę „naturalnie” się ciebie pozbyć. Ale uwaga! Jest też opcja, że jemu zależy na tobie, a krytyczne uwagi mówi zupełnie nieświadomie… być może dlatego, że już nie ma wobec ciebie dystansu, a jego prawdziwy sposób bycia na tym właśnie polega. Jeżeli faktycznie twoje poczucie wartości cierpi w wyniku tych uwag, czujesz się bardzo niedoceniona, powiedz mu o tym i daj szansę na zmianę. Jednak jeżeli nie wykorzysta jej właściwie, nie bój się z nim pożegnać. Skoro coś już nie gra we wczesnym etapie związku, marne są szanse, że zacznie grać w późniejszym czasie czy nawet w małżeństwie.


Happy end

Oczywiście fakt, że chłopak cię nie docenia, wcale nie musi oznaczać końca związku. Może okazać się, że dojdziecie do porozumienia lub na nowo obudzi się w was fala ciepłych uczuć. Pamiętaj, że w żadnym związku nie jest cały czas idealnie. Podobnie jak ty czasem zbyt mało doceniasz partnera, z którym jesteś bez przerwy, tak samo działa to w drugą stronę. Dlatego czasem zamiast zasypywać drugą stronę pretensjami, lepiej jest po prostu od siebie przez jakiś czas odpocząć.

Mój chłopak mnie nie docenia - co robić? Ocena: 3.5/5 Ilość głosów: 2
Komentarze(2)
  • ~123
   22 maj 2017

   To chyba nagłupszy i najpłytszy artykuł jaki dziś przeczytałam. Wstydzilibyście się.

   • ~Dot
    24 maj 2017

    A niby dlaczego?