Kryzysy w związku to normalne zjawisko, które może dotknąć nawet najszczęśliwszą i najbardziej zgodną parę. Kiedy jednak kryzys się przedłuża, dalszy sens relacji staje pod znakiem zapytania. Jak uratować związek i kiedy warto to zrobić? Podpowiadamy, jakie kroki trzeba podjąć, aby zażegnać poważny kryzys i uniknąć rozstania.


Jak uratować związek?

Poznaj swoje uczucia

Kryzys w związku nie pojawia się z dnia na dzień. Kryją się za nim wciąż skrywane i tłumione wewnątrz uczucia, żale, pretensje i różnego rodzaju zachowania. Jeśli chcesz uratować swój związek, najpierw musisz się poważnie zastanowić, co doprowadziło ciebie i twojego partnera do takiej sytuacji. Czy to ty ciągle krytykujesz ukochanego? Zastanów się, dlaczego to robisz – co w zachowaniu twojego partnera tak cię irytuje i czy to na pewno problem? Czasem po prostu wyolbrzymiamy pewne rzeczy. Nie można wciąż wzajemnie na siebie krzyczeć i podkładać kłody pod nogi. Jeśli rzeczywiście wasz związek opiera się jedynie na wzajemnych oskarżeniach, nie warto o niego walczyć. Jeżeli jednak szczerze przemyślisz swoje zachowanie i zauważysz nawet cień nadziei na porozumienie, zawalcz o swoją relację.


Szczera rozmowa

Nie rozwiążesz problemów całkiem sama – związek to relacja dwóch osób. Jeśli zarówno ty, jak i twój partner nie chcecie się rozstawać i podejmiecie decyzję o walce o waszą relację, usiądźcie i spokojnie porozmawiajcie. Rozmowa musi być całkowicie szczera, nie skrywajcie już waszych żali – to one doprowadziły do powstania kryzysu. Odrzućcie stare, dawno zapomniane urazy i nie wypominajcie sobie błędów popełnionych dawno temu. Niech każde z was powie szczerze o swoich uczuciach. Mów, co czujesz, nie mów po raz kolejny do swojego ukochanego "bo ty jesteś taki…”. To nic nie da, może jedynie pogłębić problem i wywołać kolejną kłótnię. Nie analizuj zachowania partnera, skup się na sobie, swoich uczuciach, mów o swoich problemach.


Odrobina świeżości

Czasem kryzys spowodowany jest wdarciem się do relacji monotonii – każdy dzień wygląda tak samo, nie macie czasu na wspólne rozrywki i wyjścia. Można powstrzymać wypalanie się uczucia i zabić monotonię. Aby to zrobić, oboje jednak musicie tego chcieć. Jedna osoba niestety nie uratuje związku. Dużo i szczerze ze sobą rozmawiajcie, mówcie, co was gryzie. Wróćcie do chwil, kiedy byliście szczęśliwi i szaleńczo zakochani. Poświęćcie sobie nieco więcej czasu – wyjdźcie na randkę, na spacer, do kina. Przygotuj romantyczną kolację przy świecach lub wyjedźcie gdzieś na weekend. To z pewnością dobrze wpłynie na waszą relację i wprowadzi do związku odrobinę świeżości i namiętności.


jak uratować związek


Jak uratować związek po zdradzie?

Zdrada to jeden z najpoważniejszych problemów, po których trudno jest odbudować związek. Zdrada sprawia, że zupełnie tracimy zaufanie do partnera. Można podjąć się próby ratowania związku po zdradzie, ale z pewnością będzie on wyglądał zupełnie inaczej.


Zdradę można wybaczyć, ale nie da się jej zapomnieć. W ratowaniu związku po zdradzie nawet nie chodzi o zapominanie zdrady, tylko o uświadomienie sobie, czy naprawdę nam na sobie zależy. Nieraz to zdrada powoduje, że związek staje się silniejszy i szczęśliwszy. To jednak bardzo trudny i długi proces – musimy ponownie sobie wzajemnie zaufać, odrzucić na bok swój egoizm i odbudować swoją pewność siebie, którą osoba zdradzana traci błyskawicznie. Choć zdrada jest bolesna, można (a nawet trzeba) się po niej podnieść.


Czy warto ratować związek?

Czasem ratowanie związku nie ma żadnego sensu i lepiej jest się rozstać, najlepiej w zgodzie. Kiedy uświadomimy sobie, że nie kochamy partnera, nie warto podejmować żadnych kroków w celu ratowania relacji. Oszukiwanie samej siebie to nic dobrego, tym bardziej oszukiwanie partnera i udawanie miłości. Prędzej czy później znowu zaczną się kłótnie i wytykanie błędów. Trudno żyć pod jednym z dachem z osobą, która tak naprawdę jest nam obojętna.

Ratowanie związku – jak to zrobić? Kiedy warto walczyć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1