W każdym kraju na świecie można spotkać niezwykle intrygujące zwyczaje. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zachowania związane z romantyczną miłością. Jak wygląda randka w Iranie? Czy wszędzie obchodzi się Walentynki? Jakie miłosne zwyczaje spotkamy w różnych zakątkach świata?


Wierszyki miłosne

Tematem największych poematów na całym świecie są perypetie kochanków. W prawie każdym kraju do kanonu klasycznej literatury wchodzą historie o miłości. Mnóstwo romantycznych wątków można znaleźć w mitologii, np. nordyckiej lub greckiej. Bogowie bywali bardzo kochliwi, a żeby podbić serce ukochanej, nie przebierali w środkach. Byli skłonni nawet do gwałtu.


W średniowiecznej Europie wielką popularnością cieszyły się romanse rycerskie. Wszyscy chyba znamy celtycką opowieść o Tristanie i Izoldzie. Niezwykle romantyczny jest też nieśmiertelny wręcz dramat Szekspira „Romeo i Julia”. Przed walentynkami warto sobie także odświeżyć wspaniałą „Księgę tysiąca i jednej nocy”, w której można znaleźć pełne przygód legendy zawierające wątki miłosne.


Miłosne zwyczaje ze świata

Nie wszędzie randki wyglądają tak, jak w Polsce. W Iranie dwoje młodych ludzi musi spotkać się w obecności osoby trzeciej, która pełni rolę swoistej „przyzwoitki”. Dopiero po czasie młodzi mogą porozmawiać ze sobą sami. Ciekawym zwyczajem miłosnym jest festiwal światła w Tajlandii. W trakcie jego trwania mieszkańcy puszczają na rzekę specjalnie przygotowane liście bananowca. Umieszczają w nich przedmioty związane z kochaną osobą oraz listy miłosne i życzenia. W Austrii 4 grudnia do flakonika z wodą panny wkładają gałązkę wiśni. Jeśli do świąt roślina zakwitnie, wówczas można być pewnym zamążpójścia w następnym roku. Bożonarodzeniowe wróżby miłosne popularne są też w Szwecji. Jedna ze świątecznych szwedzkich potraw przygotowywana jest z małym migdałem. Ta panna, która w trakcie jedzenia natrafi na owoc, będzie w następnym roku szczęśliwą mężatką.


miłosne zwyczaje


Walentynki na świecie

Popularne w Polsce święto związane jest ze zwyczajami brytyjskimi i amerykańskimi. To właśnie z Zachodu obchody walentynkowe zawitały do naszego kraju. Co ciekawe, dla Brytyjczyków dzień św. Walentego od średniowiecza był bardzo istotny. Na cały świat rozsławił je dopiero Walter Scott. W jaki sposób święto obchodzone jest dzisiaj? Stałym elementem jest przekazywanie ozdobnej kartki z miłosnym wierszykiem. W Stanach Zjednoczonych miasta toną w czerwonych serduszkach a zakochani obdarowują się prezentami. W Czechach hordy zauroczonych sobą par zmierzają na most Karola w Pradze, by zawiesić na nim kłódkę na znak swojej wiecznej miłości. W Malezji z kolei z okazji Walentynek zakochanych… skuwa się kajdankami. Jeśli para wytrzyma ze sobą tydzień, wówczas uzyskuje nagrodę pieniężną.


Miłosne wyznania każdego miesiąca

Jest takie miejsce na świecie, w którym Walentynki obchodzi się raz w miesiącu. Tym miejscem jest… Korea. To właśnie tam święto zakochanych pojawia się 12 razy w roku. Czternastego dnia każdego miesiąca obchodzi się tam dzień związany z celebrowaniem miłości. Każde pojedyncze święto ma jednak trochę inne konotacje. W jednym miesiącu obchodzi się więc dzień przytulania, w innym dzień przebaczania itd.

Romantyczne zwyczaje z różnych stron świata Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1