Ślub i wesele to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Nic dziwnego, że chcemy, aby wszystko wypadło idealnie. Jak zorganizować wyjątkowe i niezapomniane wesele? Zarówno ślub, jak i wesele wymagają odpowiedniego zaplanowania wszystkich szczegółów. Im bliżej do tego wielkiego dnia, tym większe emocje i stres. Kiedy należy zacząć planować wesele i jak to dokładnie zrobić? Czy przyda nam się pomoc wedding plannera?


Organizacja wesela krok po kroku. Czy wedding planner jest taki konieczny?

Na początku warto się zastanowić, jaką formę ślubu wybrać – czy będzie to ślub cywilny, kościelny albo konkordatowy? Kiedy już znana jest data ślubu, łatwiej wszystko rozplanować w czasie.
Na około rok przed wyznaczoną datą należy przemyśleć i ułożyć listę gości oraz zarezerwować miejsce, gdzie odbędzie się wesele. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Odpowiednio wcześniej przygotowana lista pozwala ustalić budżet. Warto wcześniej zarezerwować zespół na wesele, fotografa i kamerzystę – dobrzy „fachowcy” mają bardzo napięte grafiki. Jeśli ślub ma się odbyć w kościele, należy odpowiednio wcześniej zapisać się na nauki przedmałżeńskie.


Na pół roku przed ślubem warto zamówić już zaproszenia na ślub i wesele, kupić obrączki oraz zacząć dyskusję na temat menu w zarezerwowanym lokalu. Trzeba też zatroszczyć się o transport – zarówno dla młodej pary, jak i gości. To już dobry czas na zakupy i dla pana młodego, i dla panny młodej – czasem uszycie wymarzonej sukni wymaga wiele czasu.


Na około 2 miesiące przed ślubem warto zadbać o naukę tańca (jeśli chcecie zaskoczyć gości swoim pierwszym tańcem) oraz dopięcie wszystkich szczegółów w sprawie liczby gości – potwierdzenie liczby w lokalu, ewentualnie w hotelu. To też dobry czas na wykonanie próbnego makijażu i fryzury.


Organizacja wesela – porady, jak nie wpaść w panikę

Ślub coraz bliżej, więc stres sięga zenitu. Na dwa tygodnie przed ślubem należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do ślubu. Wieczory kawalerskie i panieńskie odbywają się na około tydzień przed ślubem – o to powinni zadbać świadkowie.


Do ślubu został już tylko jeden dzień? Nie panikuj – najlepiej się odstresować w gronie bliskich. Nie zamartwiaj się na zapas, w końcu nadchodzi oczekiwany dzień! W dniu ślubu wystarczy dostosować się do wcześniej ułożonego planu (który stworzyłaś sama lub twój wedding planner).


wesele z wedding plannerem na pewno będzie udane


Organizacja ślubu i wesela z wedding plannerem

Samodzielna organizacja wesela to bardzo dużo spraw na głowie. Dlatego coraz więcej przyszłych młodych par decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Wedding plannerzy pomagają zaplanować całą uroczystość. To bardzo dobra opcja, jeśli wciąż jesteś zabiegana i zapracowana – wystarczy opowiedzieć konsultantowi ślubnemu, co chciałabyś na swoim ślubie i weselu, a czego nie. Jego zadaniem jest wykreowanie wizji tego dnia, zaplanowanie wszystkich szczegółów, pomoc w organizacji formalności i wybór podwykonawców. Wedding planner ma duże doświadczenie w organizacji i zadba o szczegóły, o których para młoda nie ma nawet pojęcia. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że konsultant ślubny jest w stanie odpowiednio kontrolować prace podwykonawców – często zdarza się, że narzeczeni nie mają na to czasu. W dniu ślubu konsultant pilnuje ustalonego harmonogramu. Cena takiej usługi zależy od ilości obowiązków powierzonych konsultantowi, może sięgać nawet 10 tys. zł plus budżet przeznaczony na całą organizację (suknia, obrączki, zespół, lokal itd.).


Ile kosztuje organizacja wesela?

Szacuje się, że przeciętny koszt wesela dla 100 osób wynosi ok. 20–40 tys. zł. Zależy to też od miasta, w którym odbędzie się wesele. Czasem można nieco zredukować koszty – np. tylko wypożyczając suknię ślubną. Do budżetu należy doliczyć ok. 10% kwoty na tzw. „nieprzewidziane wydatki”. Średnio na osobę w lokalu przypada 150–200 zł, sama suknia ślubna to koszt kilku tysięcy złotych.

Koszty wesela uzależnione są od wielu spraw. Przygotowania do tej uroczystości należy sobie właściwie rozplanować, aby nic nie zostało na ostatnią chwilę. Klucz do sukcesu to dobry, szczegółowy plan.

Wesele z wedding plannerem czy samodzielnie? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1