Przechodząc na dietę, chcemy zmienić swój wygląd. Kiedy zrzucamy zbędne kilogramy, pozbywamy się nadmiaru ciała nie tylko w kłopotliwych partiach. Kiedy chudniemy, zmienia się też nasza twarz – staje się szczuplejsza, a kości policzkowe lepiej widoczne. Często chudnięcie na twarzy to pierwszy widoczy efekt oschudzania. Ile więc trzeba schudnąć, aby można to było na niej zobaczyć?


Wskaźnik BMI a chudnięcie na twarzy

Okazuje się, że liczba kilogramów, od których zależy widoczność efektów chudnięcia, uzależniona jest od naszego BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Według badań i eksperymentów przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Toronto, wystarczy zmienić BMI danej osoby o 1,33kg/m2, aby zmiana wagi była dostrzegalna przez inne osoby z otoczenia. BMI można zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć. Według tych badań mężczyźni i kobiety średniego wzrostu muszą schudnąć (lub też przytyć) mniej więcej 3,5–4 kg, żeby efekty diety były naprawdę widoczne na twarzy. To jednak nie wszystko. Aby zwiększyć i uatrakcyjnić swój wygląd, należałoby walczyć o jeszcze lepszy wynik na wadze. Dla kobiet różnica wskaźnika BMI musi wynosić 2,38kg/m2, a dla mężczyzn 2,59kg/m2. Z danych tych można obliczyć, że wspomniane wcześniej kobiety średniego wzrostu musiałyby schudnąć lub przytyć 6,3 kg, natomiast mężczyźni – 8,2 kg.


To może się wydawać zaskakujące, ale naukowcy z Toronto mogą mieć rację. Swoje badania oparli na tezie, iż wygląd twarzy rzeczywiście daje bardzo dobre pojęcie o wskaźniku masy ciała konkretnej osoby. Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Toronto do badań użyli cyfrowo zmodyfikowanych zdjęć kobiet i mężczyzn z grupy wiekowej 20–40 lat. Osoby te nie miały na zdjęciach żadnej biżuterii, posiadały podobne fryzury i makijaż – wszystko po to, aby nie zaburzać wyników badań. Modyfikacja zdjęć polegała na ukazaniu osób po przytyciu kilku kilogramów. Przypadkowo wybrane osoby musiały odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących danych zdjęć.


chudnięcie na twarzy


BMI – jak je obliczyć

Aby otrzymać swój wskaźnik BMI (Body Mass Index), należy podzielić swoją masę w kilogramach przez swoją wysokość podniesioną do kwadratu (podaną w metrach). Można też skorzystać z kalkulatora dostępnego na wielu stronach internetowych związanych z tematyką odchudzania i zdrowego odżywiania. Obok wyniku podany będzie zakres określający stan naszej wagi.


Zakresy wartości BMI przedstawiają się następująco:
– mniej niż 16 – wygłodzenie
– 16–16,99 – wychudzenie
– 17–18,49 – niedowaga
– 18,5-24,99 – waga prawidłowa
– 25–29,99 – nadwaga
– 30–34,99 – I stopień otyłości
– 35–39,99 – II stopień otyłości
– powyżej 40 – skrajna otyłość


Według naukowców przeprowadzających badanie wskaźnik BMI pokazuje także stan zdrowia konkretnej osoby. Im większy wskaźnik BMI, tym bardziej niebezpieczne może to być dla zdrowia i życia człowieka. Większa otyłość twarzy to zagrożenia dla układu odpornościowego, częste infekcje dróg oddechowych, a nawet nieco gorsze funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego.


BMI – pułapki przy obliczaniu

Taki kalkulator BMI pokazuje jedynie przybliżoną zawartość tłuszczu w naszym organizmie. Niekiedy wskaźnik może pokazywać wartości nieprawidłowe i należy o tym pamiętać. Dotyczy to najczęściej osób aktywnie uprawiających sport. Takie osoby często posiadają zawyżoną wagę ze względu na dużą tkankę mięśniową, a nie tłuszczową. Wskaźnika BMI nie powinno się stosować przy obliczaniu wartości dla dzieci poniżej 14. roku życia oraz dla kobiet w ciąży.


Wskaźnik BMI jest ważny przy określeniu fizycznego stanu naszego ciała, ale on sam nie wystarczy. Uzupełnieniem wskaźnika BMI powinien być wskaźnik ilości tłuszczu na brzuchu. Jego zbyt duża ilość może oznaczać otyłość brzuszną, która jest niebezpieczna – a taki stan może też występować u osób z normalnym poziomem wskaźnika BMI. Według naukowych badań osoby z lekką nadwagą zazwyczaj cieszą się lepszym zdrowiem i żyją nieco dłużej niż osoby z wagą prawidłową. Zarzuca się też, że ustalony prób nadwagi jest zbyt niski.

Ile należy schudnąć, by było to widoczne na twarzy? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1