Dlaczego rzęsy wypadają?
Już na wstępie warto podkreślić, że wypadanie rzęs jest procesem naturalnym. Dziennie gubimy od jednej do trzech rzęs, co wynika z tego, że długość ich życia waha się od sześciu do maksymalnie ośmiu tygodni. Jeśli jednak odnosimy wrażenie, że tempo, w jakim wypadają, jest szybsze – nie powinnyśmy ignorować problemu. To, co może nam się wydawać defektem kosmetycznym, często przybiera postać bardzo poważnych schorzeń. Wypadanie rzęs może świadczyć między innymi o zmianach hormonalnych, niedoczynności tarczycy, a nawet o zbliżającej się menopauzie.
Oczywiście rzęsy potrafią wypadać również z bardziej prozaicznych powodów. Wśród najpopularniejszych wymieniane są między innymi: alergia na stosowane przez nas kosmetyki, infekcje i zapalenia tak powiek, jak i mieszków włosowych, dieta uboga w witaminy (typowa dla wielu kobiet, które się odchudzają), a nawet pogoda – rzęsy nie lubią bowiem ani siarczystego mrozu, ani nadmiaru słońca.
Odżywki na wypadanie rzęs
Branża kosmetyczne znakomicie zdaje sobie sprawę z tego, jak kłopotliwe potrafi być wypadanie rzęs, nie powinnyśmy być więc zaskoczone tym, że zarówno w drogeriach, jak i aptekach nie brakuje specyfików, które mają nie tylko zahamować ten proces, ale również wydłużyć nasze rzęsy.
Ceny odżywek do rzęs są bardzo zróżnicowane, choć więc najtańsze kosztują zaledwie kilkanaście złotych, nie brakuje i takich, które mogą kosztować nawet dziesięć razy więcej. Oczywiście kluczowe znaczenie przy wyborze kosmetyków tego typu powinna mieć nie ich cena, ale przede wszystkim skład. Najlepiej, jeśli odżywka zawiera witaminę A oraz witaminę B12, mile widziane są jednak również ekstrakt z ogórka i ekstrakt z pestek dyni.
Co ciekawe, czasem nie trzeba wcale wydawać dużych pieniędzy, aby poprawić stan naszych rzęs. Znakomite efekty może przynieść bezbarwna pomadka do ust nakładana z wykorzystaniem wacika lub specjalnej szczoteczki.
Wypadanie rzęs a rola demakijażu
Rzęsy wypadają nie tylko dlatego, że nasz organizm nie radzi sobie ze zmianami chorobowymi. Niejednokrotnie naszym problemem jest niewłaściwie wykonany demakijaż. Najbardziej niebezpieczne wydaje się w tym kontekście intensywne pocieranie rzęs wacikiem, a już całkowicie niedopuszczalne jest decydowanie się na wykonywanie demakijażu dopiero po przebudzeniu.
Najlepszym rozwiązaniem wydają się zatem tłuste preparaty do demakijażu, potwierdzono bowiem, że charakteryzuje je największa skuteczność wówczas, gdy chcemy rozpuścić tusz, który stwardniał tuż przy skórze. Musimy liczyć się również z tym, że wacik do demakijażu rzęs powinien być obficie nasiąknięty preparatem, który wykorzystujemy, aby usunąć tusz. Tylko wtedy unikniemy pocierania rzęs wacikiem i ich osłabiania.
Domowe sposoby na wypadanie rzęs
Gdy naszym problemem jest wypadanie rzęs, domowe sposoby mogą być znacznie skuteczniejsze niż te, które oferują nam producenci kosmetyków. Dowodem na potwierdzenie tej tezy może być kuracja z wykorzystaniem oleju rycynowego.
Po olej rycynowy należy sięgać już po wykonaniu demakijażu, gdy rzęsy są suche i wolne od tuszu. Olej należy nakładać na rzęsy za pomocą specjalnej szczoteczki, jeśli zaś nie zapomnimy o regularności, już po czterech tygodniach zaczniemy dostrzegać różnicę. Nie zapominajmy jednak o tym, że olej rycynowy drażni oczy, jego nakładanie powinno być więc procesem wykonywanym szczególnie starannie.