Samotne matki zawsze istniały, istnieją i będą istnieć. O ile dawniej wychowywanie dziecka bez ojca było hańbą, teraz znajduje coraz więcej poparcia w społeczeństwie (jeżeli ojciec nie nadawał się do swojej roli). Podobnie jak wdowy, samotne matki potrzebują pomocy, a nie krytyki. A dziecko nie posiadające ojca? Czy naprawdę jest tak nieszczęśliwe? Ma zdecydowanie lepiej, niż gdyby miało być ofiarą jego przemocy.  


Silna kobieta

Matki wychowujące samotnie dziecko to kobiety, które mają w sobie dużo siły. Z wielu względów zdecydowały się wychowywać dziecko same, albo też zostały zmuszone do tego przez los. Prawdą jest, że muszą wykonywać pracę za dwoje rodziców, co nie jest proste, ale jak wiele przypadków pokazuje – możliwe.


Samotne matki w społeczeństwie

O samotnych matkach nie mówi się często. Są pomijane, jakby same sobie zasłużyły na los, który ich spotkał. I owszem, czasem to może być ich wina, ale nie zawsze. A skreślanie kogoś tylko dlatego, że samotnie wychowuje dziecko, jest bardzo niesprawiedliwe. Tym bardziej, że samotnych matek wśród nas jest o wiele więcej niż nam się wydaje. Po części wiąże się to zarówno ze współczesnym rozluźnieniem obyczajów, jak i brakiem odpowiedzialności ze strony mężczyzn. Bardzo często zdarza się, że chłopak odchodzi od dziewczyny, dowiadując się tylko, że jest w ciąży, aby uniknąć odpowiedzialności. Do kobiet ma się pretensje, że w ogóle przespały się z tego typu mężczyzną. „Zasłużyła sobie na to” – mówią często matki o swoich córkach samotnie wychowujących dzieci. Tymczasem nie zawsze możemy przewidzieć, jak zachowa się drugi człowiek. Nawet najlepsze małżeństwa rozchodzą się po latach, gdy okazuje się, że któryś z partnerów nie był tak dobry, jak wydawał się na początku. A po drugie każda z nas popełnia błędy. Jedna wiąże się z nieodpowiednim człowiekiem, a druga daje się naciągnąć na nieopłacalny kredyt. Nie należy potępiać innych za ich błędy, skoro same nie jesteśmy od nich wolne.


samotne matki


Brak środków do życia

Kobieta, która nie otrzymuje alimentów od ojca swojego dziecka, może znajdować się w naprawdę trudnej sytuacji materialnej. Opieka nad małym dzieckiem nie zawsze umożliwia jej pracę, zaś rodzice i bliscy nie zawsze są chętni, aby wspierać takie osoby finansowo. Pomoc od państwa rzadko kiedy wystarcza, by zaspokoić podstawowe potrzeby swoje i dziecka, opłacić mieszkanie i nie bać się o przyszłość. Znając takie samotne matki, możemy im ogromnie pomóc, choćby przynosząc im rzeczy, których już nie używamy, lub zajmując się ich dziećmi, by miały czas odpocząć.


Dobra czy zła?

Bywają samotne matki, które narzekają na swój los, nadmiar obowiązków, brak pieniędzy i wolnego czasu. Jednak wiele z nich gwarantuje, że mając dziecko, wcale nie czują się samotne i dobrze czują się w swojej roli. Swoje pociechy kochają z całych sił i nieraz dbają o nie bardziej niż matki z pełnych rodzin. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Samotna matka to nie od razu kobieta wolnych obyczajów i niezainteresowana własnym dzieckiem alkoholiczka. Może być również bardzo szlachetną, dobrą i troskliwą kobietą, której zwyczajnie chwilowo nie poszczęściło się w życiu. Nie traktujmy samotnych matek stereotypowo, jako gorszych kobiet. Każdą z nas mogło w końcu spotkać to samo. Jeżeli tylko mamy okazję, możemy je wspierać. Z kolei jeżeli sama jesteś samotną matką i to czytasz – głowa do góry! Najważniejsze jest dobro dziecka, które choć początkowo wydaje się ciężarem, w rzeczywistości okazuje się wielkim skarbem.

Samotne matki – kobiety, które mijamy na co dzień Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2
Komentarze(2)
  • ~Mateusz
   17 lipiec 2019

   Czy mi pomozecze znaleźć dziewczyne

   • ~Joooooo
    27 sierpień 2020

    Samotne matki to tez kobiety ktore potrzebuja milosci z strony faceta ktory zdecyduje sie byc w zwiasku. To nie jest nic strasznego ani zlego chociaz czasami bywa naprawde ciezko. Ja jestem w takim zwiasku od 10 miesiecy i kocham moje Panie