Wyrostek robaczkowy jest długim na 7–10 cm i wąskim (bo jego średnica to zaledwie 3–7 mm) odcinkiem, który występuje między zakończeniem jelita cienkiego a początkiem jelita grubego. Jest odpowiedzialny za poprawę odporności układu pokarmowego w kontekście występowania tam różnych bakterii, jednak człowiek może się bez niego obejść. Wyrostek robaczkowy zazwyczaj znajduje się po prawej stronie brzucha w okolicach miednicy mniejszej. Nie jest to jednak regułą. 


Wyrostek robaczkowy – objawy

Wyrostek robaczkowy, a raczej zapalenie wyrostka, o którym popularnie mówi się właśnie wyrostek, myląc stan zapalny tego odcinka z nim samym, to bardzo niebezpieczny stan choroby, który wymaga natychmiastowej diagnozy. Jeśli pojawia się ból w podbrzuszu, zwłaszcza gdy się poruszamy, chodzimy, podnosimy prawą nogę, gdy bólowi towarzyszą zaparcia, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Nie można lekceważyć takich objawów. Wystarczy, że trwają cztery godziny, wówczas kwalifikują się do wezwania karetki.


Objawy bardzo łatwo pozwalają zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego, zwłaszcza podczas badania przez lekarza. Charakterystyczne dla stanu zapalnego wyrostka jest to, że podczas oględzin lekarskich chory odczuwa mniejszy ból w trakcie ucisku na bolący brzuch niż gdy lekarz zabiera ręce. Właśnie wtedy ból się nasila. Bólu nie można lekceważyć, gdyż pęknięcie wyrostka i rozlanie się jego treści może mieć skutek śmiertelny!


jeśli wyrostek robaczkowy daje objawy zapalenia, należy go wyciąć

 

Po której stronie znajduje się wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy zazwyczaj znajduje się po prawej stronie brzucha w okolicach miednicy. Jednak może się wydarzyć, że będzie umiejscowiony bliżej środka brzucha i wtedy trudniej będzie dokonać diagnozy stanu zapalnego. Zdarza się też, że wyrostek schowa się za pęcherzem i objawy zapalenia często mogą być mylone z problemami układu moczowego. W większości przypadków jednak szukamy wyrostka po prawej stronie podbrzusza.

 

Dieta po usunięciu wyrostka

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego jest bardzo poważnym zabiegiem wymagającym rozcięcia wszystkich powłok brzusznych, zatem regeneracja organizmu również wymaga odpowiednich środków.


Po operacji wymagana jest ścisła dieta lekkostrawna. Chory musi poddać się restrykcyjnym zasadom żywieniowym. Kategorycznie zabronione jest spożywanie pokarmów smażonych na głębokim oleju i nadmiaru tłuszczu zwierzęcego. Duża ilość błonnika może odkładać się w okolicach gojącej rany, dlatego należy go unikać, choć nie można go całkowicie wykluczyć. Należy unikać zasmażek, tłustych śmietan, zup oraz ostrych przypraw, które mogłyby wywoływać podrażnienia układu trawiennego. O bazylii, tymianku, chilli czy curry powinniśmy zapomnieć na jakiś czas.


Należy przejść na dietę lekkostrawną, nastawioną na warzywa, dojrzałe owoce i drób. Doskonałym źródłem błonnika jest pieczywo typu graham. Warzywa i owoce powinny być gotowane na parze, by były jak najdelikatniejsze dla układu pokarmowego.

Wyrostek robaczkowy (czyli ślepa kiszka) Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1